Mysigt fjällboende.

Här kommer en liten goding belägen mitt i snösäkra Tänndalen med utsikt över Tänndalssjön och Rödfjället. På välplanerade 47 m² finns 2 sovrum, badrum med tvättmaskin, kök och allrum i öppen planlösning med en kamin mitt i samt en solig altan om totalt ca 20 m² i både sydväst och väster. Alla inventarier ingår så man kan enkelt flytta rakt in oavsett om det ska vara permanent- eller fritidsboende.

Behöver man fler kvadratmetrar är det möjligt att bygga ut huset med 15 m² samt bygga både en Friggebod och/eller en Attefallare.

Tänndalen i sig har en lång tradition av både vinter- och sommarturism vilket både de vackra omgivningarna och snösäkerheten har bidragit till. Samtidigt har man lyckats behålla småskaligheten och känslan av en genuin fjällby - en by i de riktiga fjällen helt enkelt!

Planlösning

Antal rum 3 varav 2 sovrum
Boarea 47 m². Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

.
Detta är ett riktigt välplanerat och trivsamt boende där fokus har lagts på umgängesytorna. Här samsas lagom mängd träpanel med vitmålade väggar – precis som det ska vara i ett fjällhus. Ekparkettmönstrad golvmatta om inget annat anges

HALL: Rymlig entré med hatthylla/krokar för förvaring samt ett torkskåp.

KÖK/ALLRUM: Huset hjärta med TV-hörna i ena änden och själva köksdelen i den andra. Mitt i står en värmande kamin som även försätker myskänslan. Köket har kyl/frys, spis med ugn, fläkt samt diskho med sjöutsikt. Utgång till altanen.

ALTAN: Här sitter man gott och blickar ut över Tänndalssjön och Rödfjället. Läget är perfekt, rakt i sydväst. Går man runt knuten så fortsätter altanen i väster och kvällssolen är säkrad.

SOVRUM 1: Rogivande rum för två personer, eller fler om man byter sängar. 2 garderober.

SOVRUM 2: Här sover 2-3 pers gott i våningssäng med bredare underslaf. 1 garderob.

BADRUM/TVÄTT: Här blir både folk och kläder rena och fina. Tvättmaskin, varmvattenberedare ryms här förutom duschkabin, WC, handfat och vädringsfönster. Blå golvmatta.

INVENTARIELISTA
- Soffa
- Soffbord
- Fåtölj
- TV med tillhörande bänk
- Hörnskåp
- Matbord med 6 tillhörande stolar
- Dubbelsäng
- Sängbord, 2 st
- Våningssäng
- Armatur, gardiner samt mattorna i allrum/kök
- En del husgeråd och porslin - det som finns i skåpen

Tavlor, prydnadskuddar, plädar och pynt ingår inte.




Byggnad

Typ av byggnad 1 plan
Boarea 47 m²
Byggnadsår 1989
Vatten & avlopp Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Stomme Trä
Fasad Trä
Fönster 2-glasfönster
Bjälklag Trä
Tak Takpannor
Grundläggning Krypgrund
Uppvärmning Direktverkande el och kamin
Ventilation Självdrag
TV Parabol
Bredband Finns ej

Energideklaration

Ekonomi

Pris 2 775 000 kr
Taxeringsvärde 1 955 000 kr (fastställt avseende år 2024)
Typkod 220, Småhusenhet, bebyggd
Byggnadsvärde 584 000 kr
Värdeår 1989
Driftkostnad 31 169 kr/år och fördelas enligt följande:
  • Vatten/avlopp: 8 772 kr
  • Försäkring: 3 476 kr
  • Renhållning: 3 525 kr
  • Hushållsström: 13 796 kr
  • Sotning: 500 kr
  • Övrigt: 1 100 kr

I "Hushållsström" ingår el samt abonnemangskostnaden för 16A, 8 996 kr. Elförbrukningen är ca 6 000 kWh/år. Punkten "Övrigt" avser snöröjning. Kontakta mäklaren för en personlig boendekostnadskalkyl.


Taxeringsvärde:

  • Småhusmark: 1 371 000 kr
  • Småhusbyggnad: 584 000 kr
  • Tomt, uteplats

    Tomtarea 579 m²
    Övrigt Naturtomt.
    Uteplats Altan om totalt ca 20 m² i sydväst och väster.
    Parkering P-plats på gården.

    Närområde

    Välkommen till snösäkra Tänndalen!
    Vintertid erbjuds en mängd aktiviteter: Nordic-Ski-spåren, totalt 30 mil preparerade spår, passerar i närheten. Dessutom finns ett elbelyst spår, 17:00-22:00, för den som fortfarande har ork kvar när kvällen kommer. Spåren prepareras nästan varje dag och håller mycket hög klass. Skidbussen är perfekt för att transportera sig mellan dalgångarna. En riktigt trevlig skidtur är att ta skidbussen till Bruksvallarna eller Ramundberget och sedan åka mot solen till Tänndalen med ett stopp för lunch eller våffla på Andersborg. Sedan har man bara ett par kilometer hem över fjället.

    Utförsåkarna har på ett skidpass tillgång till flera anläggningar; närmast är Tänndalens Alpinområde ca 6 km västerut samt Funäsdalens Alpinområde ca 10 km österut. I Funäsdalen finns även en gondolbana som går från byn till toppen av berget – en vacker tur med fantastisk utsikt. Lägg till Ramundberget, Kappruet och Kröket så har man totalt 135 nedfarter och 40 liftar inom en radie av 3 mil. Skoteråkarna i sin tur har 60 mil skoterleder att välja mellan.

    Vid Tänndalen Arena finns utegym, värmestugor, lekplats mm. Byalaget ordnar en rad aktiviteter under året, läs mer på deras hemsida, länk finns här bredvid.

    Tänndalssjön har fint fiske året om, båtar finns att hyra, samt en trevlig badplats med både brygga och grillplatser. Sommartid finns enorma vandringsmöjligheter för både den vana och ovana vandraren. Antingen vandrar man fritt eller så kanske man väljer någon av alla "Guldturer". Oavsett vilket är det enkelt att ta sig ut och framåt höstkanten finns gott om kantareller på fjällsluttningarna. Dessutom finns även härliga MBT-cykelleder, totalt 45 mil, liksom både en 18-håls och en 9-håls golfbana inom ett par mils radie.

    I Funäsdalen, ca en mil från huset, finns all tänkbar service: hälsocentral, apotek, tandläkare, förskola och grundskola, livsmedelsbutiker, systembolag, sport- och klädbutiker, inredningsbutiker och byggvaruhandel, bensinstationer mm.

    FUNÄSFJÄLLEN
    Funäsfjällen är samlingsnamnet för orterna i västra Härjedalen, dvs (i bokstavsordning): Bruksvallarna, Fjällnäs, Funäsdalen, Ljusnedal, Messlingen, Ramundberget, Tänndalen och Tännäs.

    Servitut, planbestämmelser m.m.

    Servitut Avtalsservitut Vattenledning
    Planbestämmelser Byggnadsplan (1981-08-13)
    Rättigheter förmån Förmån: Avtalsservitut Vattenledning, 2361IM-07/4035.1
    Förmån: Officialservitut Väg, 2361-96/34.1
    Rättigheter last Last: Avtalsservitut Vattenledning, 2361IM-07/4036.1
    Gemensamhetsanläggningar Gemensamhetsanläggning: Härjedalen funäsdalen ga:42 ändamål: Grönområden
    Gemensamhetsanläggning: Härjedalen funäsdalen ga:43 ändamål: Kvartersanläggning

    Övrigt, vägbeskrivning

    Vägbeskrivning

    Från Funäsdalen: Kör riksväg 84 ca 10 km till Tänndalen. Sväng höger strax efter godisbutiken, Gobua. Ta direkt höger så ser ni huset på vänster hand.

    Bilder

    Bo mitt i Tänndalen.
    Bo mitt i Tänndalen.
    Mysigt fjällboende.
    Mysigt fjällboende.
    Omgiven av sjö och fjäll.
    Omgiven av sjö och fjäll.
    Bo permanent eller då och då.
    Bo permanent eller då och då.
    Altanen i sydväst har ...
    Altanen i sydväst har ...
    ... fin-fin utsikt.
    ... fin-fin utsikt.
    Trä och vitt i fin kombination.
    Trä och vitt i fin kombination.
    Mysigt och färdigmöblerat.
    Mysigt och färdigmöblerat.
    Kamin är ett måste i fjällen.
    Kamin är ett måste i fjällen.
    Utgång till altanen i väster.
    Utgång till altanen i väster.
    Funktionellt för kocken.
    Funktionellt för kocken.
    Vy från allrummet via hallen mot sovrummen.
    Vy från allrummet via hallen mot sovrummen.
    Sovrum 1.
    Sovrum 1.
    Sovrum 2.
    Sovrum 2.
    Badrum med tvättmaskin.
    Badrum med tvättmaskin.
    Del av hallen. Vi går ut.
    Del av hallen. Vi går ut.
    Altanvyn, igen.
    Altanvyn, igen.
    Närmsta grannar.
    Närmsta grannar.
    Fint preparerade spår. Skidstadion i Tänndalen.
    Fint preparerade spår. Skidstadion i Tänndalen.
    Gott om valmöjligheter.
    Gott om valmöjligheter.
    Tänndalens Alpinområde ...
    Tänndalens Alpinområde ...
    ... har roliga cykelleder också.
    ... har roliga cykelleder också.
    Fina bad och fiske i Tänndalssjön och ...
    Fina bad och fiske i Tänndalssjön och ...
    ... i Tännån.
    ... i Tännån.
    Välkommen till Tänndalen.
    Välkommen till Tänndalen.

    Karta